Facebook Instagram Twitter Youtube

2020 KONYA KONUT SATIŞLARI DEĞERLENDİRMESİ

TÜİK 2020 Konya konut satışlarını açıkladı. Açıklamaya göre 2020'de Konya'da 37 bin 196 konut satıldı. 2019 yılında ise 34 bin 614 konut satılmıştı.

TÜİK 2020 Konya konut satışlarını açıkladı. Açıklamaya göre 2020'de Konya'da 37 bin 196 konut satıldı. 2019 yılında ise 34 bin 614 konut satılmıştı. Pandemiye rağmen artan konut satışlarında, tarihi düşük faizli kredi kampanyaları etkili oldu.
2020'nin sonlarına doğru konut satış fiyatları yüzde 15'in üzerine çıkarak 2019 yılına göre yüzde 30'luk bir artış gösterdi.
Her ne kadar konut satışlarında bir artış yaşansa da konut fiyatlarına gelen artışlarda durmadı. Bu durumun değişmesi için özelikle inşaat maliyetlerinin düşürülmesi önemli olacaktır. İnşaat esnasında kullanılan birçok ürün ithal olarak karşımıza çıkıyor. Döviz kurlarında yaşanan bir dalgalanma inşaat maliyetlerini yükselterek fiyatları etkiliyor. Bunun için yerli üretime desteğin sağlanması önemli olacaktır. İnşaat maliyetlerinin düşürülmesi fiyatları da olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda arsa fiyatlarına yönelik fahiş fiyatların takibinin yapılması da son derece etkili olacaktır. 
Döviz düştü, fiyatlar düşmüyor
Dövize gelen zamlarla birlikte inşaat sektöründe çimentodan demire, tuğladan hazır betona 200'den fazla alt sektörle ilişkisi bulunan inşaat sektörü açısından tedarik zincirindeki aksama ve zamlar başka sorunları beraberinde getirdi. Düşen döviz sonrası fiyatlarda beklenen düşüşler de olamayınca üretici de tüketici de zor durumda kaldı. Korona virüsün de etkisiyle değişen çalışma koşulları da bu durumu bir hayli zorlaştırırken üreticinin gözü Ticaret Bakanlığı'ndan gelecek üreticinin rahat bir nefes almasını sağlayacak haberleri aradı.
Maliyet arttıkça fiyatlar yükselecek
Kredi faizlerinin düştüğü dönemde konut fiyatlarında artış yaşanmıştı. Gelinen noktada satışların düşme eğilimine girmesinin, konut fiyatlarını aşağı çekip-çekmeyeceği merak konusu oldu, fakat şu anda konutların fiyatının maliyet seviyesinin dahi altında seyretmesi bu durumun tam tersi olacağını gösterir nitelikte.
Maliyetlerde çok ciddi artışlar  var. Özellikle demir ve beton maliyetlerinde. Kaba inşaattaki payı yüzde 35 seviyelerindeyken, bugün gelinen noktada özellikle demir ve beton fiyatlarındaki yükselişten dolayı yüzde 50’ler seviyesine yükseldi. Bu sebeple faiz oranları ne olursa olsun maliyetlerdeki artışlardan kaynaklanan fiyatların yükseliş eğilimi fazlasıyla, enflasyon oranlarının çok daha üzerinde gerçekleşecek gibi gözüküyor.

 

Facebook Instagram Twitter Youtube
Copyright © Komüt Konya Müteahhitler Birliği | TÜRKİYE