Facebook Instagram Twitter Youtube

Bina Kimlik Sistemi Hayata Geçiyor

Adem BULUT'un riskli binalar ve kentsel dönüşüm kapsamında anlatımına yer verdiği ve önemini vurguladığı riskli binalara kimlik getirilmesi konusunda gelişmeler yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM bilgi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bina Kimlik Sistemini hayata geçirmeye hazırlıyor

İzmir depremi sonrasında KOMÜT Genel Başkanı Adem BULUT  riskli binalara kimlik getirilmesi noktasında çağrıda bulunmuştu. İzmir depremi ve yıl içinde meydana gelen bütün depremlerin bize gösterdiği  gerçeklikte depremin değil de çarpık kentleşme, yanlış ve kötü yapılaşmanın öldürebileceğiydi. Türkiye'de 2000 yılından önce yapılan binaların kalitesiz malzeme kötü müteahhitlik yetersiz mühendislik ve işçilik yüzünden can almaya devam ettiğini belirten Adem BULUT ülkenin ihtiyacının yeni konut üretimi ve kentsel dönüşüm olduğunu dile getirmişti. Kaliteli yapı üretimini hızlandırıp kaybedilen yılların kazanılması gerektiğini belirten BULUT depremden korkmamak için kaliteli konutun önemini vurgulamıştı. Yılın son aylarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Bina Kimlik Sistemi hakkında açıklama yaptı.

Bina Kimlik Sistemi

Çürük ve eski  binalarda onlarca kişinin hayatını kaybettiği İzmir depreminden sonra Bina Kimlik Sistemi’nin (BKS) hayata geçirileceğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeyi tamamladı. Projeye göre binalara metrelerce uzak olan mesafelerden okunabilecek çiplerle kimlik tanımlaması yapılacak. Yani bir binanın çürük raporu olup olmadığı, ruhsat durumu, depremlere karşı dayanaklılığı gibi verilere vatandaşlar ulaşabilecek. Uygulama sayesinde AFAD gibi kuruluşlar ve belediyeler de binaların durumunu gösteren verileri deprem hazırlıklarında kullanabilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, Meclis’te kurulan Deprem Araştırma Komisyonu’nda binalara çipli takip getiren sistemle ilgili detayları açıkladı. Hem binanın içine hem dışına iki levha şeklinde çip takılacağını söyleyen Can, böylece, deprem, yangın gibi afetlerde bina ile ilgili verilere erişilebilirliğin sağlanacağını ifade etti.  Can çipli sistemin 70 metre öteden bile okunabileceğini belirtti.  Can, depreme dayanıksız evlerin aksaklıklar giderilinceye kadar kiraya verilmesinin önüne geçmek için çalışma yapıldığını belirtti.
Bakanlığın sistemi hayata geçtiğinde vatandaşlar, aldıkları evin depreme dayanaklığı ve zemin durumu ile ilgili bilgilere ulaşabilecek. Bakan Murat KURUM'un açıkladığı bu gelişmeyi değerlendiren sektör temsilcileri uygulamanın çok doğru bir karar olduğunu fakat sistemin sağlıklı bir şekilde kurulması gerektiğini ifade ettiler.

Facebook Instagram Twitter Youtube
Copyright © Komüt Konya Müteahhitler Birliği | TÜRKİYE