Facebook Instagram Twitter Youtube

Birlikten kuvvet doğdu.

Konya Müteahhitler Birliği olarak İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonunda 2 Eylül’de başlayan istişare toplantılarımız sonrası aldığımız kararla, 9 Eylül 2021’de Anadolu’daki diğer müteahhit birlikleri ile Türkiye genelinde eş zamanlı olarak boykot kararı almış ve inşaatları durdurmuştuk. Amacımız, çimento ve diğer inşaat malzemelerinde % 100’den fazla yaşanan artışlara karşı kamuoyu oluşması ve fahiş fiyatlara müdahale edilmesiydi.

15 günlük boykot süresince meslektaşlarımızla iş birliği ve dayanışma içerisinde; haklı mücadelemizi demokratik esaslara uygun şekilde ve sivil toplum kuruluşu olmanın gereklerine uygun olarak yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.

Bu keyfi zamlar nedeniyle inşaat sektörünün 250 alt iş kolu iş yapamaz gelmiş, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut arzı sağlanamamış, kentsel dönüşüm projeleri sekteye uğramış ve yüzbinlerce kişinin istihdamı tehlikeye girmiştir.

Türkiye ekonomisinde stratejik bir öneme sahip olan inşaat sektöründe çimento ve diğer inşaat malzemelerine yapılan fahiş zamlara karşı dik duruşumuzu ortaya koyarak gerçekleştirdiğimiz bu eylem, Türkiye kamuoyu ve yetkililer nezdinde karşılık bulmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarında yer bulan fahiş fiyat artışlarına ilişkin başlatılan takip süreci olumlu sonuçlanmış, Ankara ve İzmir bölgesinde yüzde 50’ye yakın oranlarda fiyat düşüşleri sağlanmıştır. Diğer yandan kamuoyunda farkındalık oluşmuş ve fiyat artışları ile ilgili gerekli uyarılar yapılmıştır.

Konya Müteahhitler Birliği olarak inşaatları durdurma eylemimizde, birlikte hareket etmenin önemini de ortaya koyarak rekabeti ortadan kaldıran, sektörü zora sokan her türlü fahiş fiyat artışına karşı çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz. Eylemimiz sayesinde arzu ettiğimiz sonuçları elde ettiğimizi saygıdeğer halkımıza duyuruyor ve 9 Eylül’de başladığımız inşaatları durdurma eylemimizi bugün (24 Eylül 2021) saat 17.00 itibarıyla sonlandırıyoruz.

KOMÜT olarak aldığımız kararı destekleyen meslektaşlarımıza haklı mücadelemizde yanımızda durdukları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Türk ekonomisinin öncü sektörlerinden olan inşaat sektörü, sürdürülebilir üretim şartları ile ülkemiz için çalışmaya ve üretmeye devam edecektir.

 

Adem BULUT

KOMÜT Yönetim Kurulu Başkanı

Facebook Instagram Twitter Youtube
Copyright © Komüt Konya Müteahhitler Birliği | TÜRKİYE