Facebook Instagram Twitter Youtube

İnşaat Sektörü Arsa Üretimi Bekliyor

Türkiye’de ekonominin lokomotif sektörlerinden inşaat sektörü, pandemi döneminin oluşturduğu durağanlığı üzerinden atmaya başlamıştır. Hükümetimizin konut stoklarının erimesine büyük katkısı olan kredi ve ödeme kolaylıklarıyla ilgili uygulaması sektörümüzü rahatlatmış, ev sahibi olmak isteyen tüketiciler kampanyalı satışlara büyük ilgi göstermiştir. Bu sayede inşaat ve emlak sektörlerinde de önemli bir canlılık yaşanmıştır.
Ekonomide ve sektörde yaşanan bu hareketliliğin devam etmesi için yeni konut üretiminin de başlaması gerekmektedir. Müteahhitlerimiz yeni yaşam alanları üretmek için gerekli girişimleri yapacak durumdadır ancak arsa bulma konusunda büyük zorluklar yaşanmaktadır.
Arsa maliyetlerinin çok yüksek olması ve yeterince arsa bulunamaması sektörde oluşan canlılığın devam etmesini engellemektedir. Bu anlamda yerel yönetimlere görev düşmektedir. Mevcut imarlı arsalar özellikle site tarzı yaşam alanlarının olduğu konut üretimine uygun değildir. Bu nedenle yerel yönetimlerimizin gerek yeni arsa üretimi gerekse bu arsaların imar uygulamaları konusunda tüketicilerin taleplerine uygun düzenlemeler yapması gerekmektedir.
İnşaat sektörünün canlılığının devam etmesi ve konut satışlarındaki arzulanan düzeye ulaşılması için belediyelerimizin gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz. İnşaat sektörü, müteahhit meslektaşlarımız ve Konya Müteahhitler Birliği olarak ekonomimize katkı sağlamak için üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz.

Facebook Instagram Twitter Youtube
Copyright © Komüt Konya Müteahhitler Birliği | TÜRKİYE